Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
Towarzyszenie osobie bliskiej w walce z depresją
Dnia 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Tematu nie należy bagatelizować, ponieważ według najnowszych danych na całym świecie choruje około 350 milionów osób, z czego w Polsce są to aż 4 miliony. Statystycznie możemy przyjąć zatem, że każdy z nas w swoim otoczeniu ma lub miał osobę chorująca na depresję, a być może sam na jakimś etapie życia jej doświadczył.
Wobec powyższych informacji, warto zastanowić się jak skutecznie wspierać i towarzyszyć bliskiej osobie zmagającej się z uznawaną za czwartą najgroźniejszą na świecie oraz będącą główną przyczyną samobójstw chorobą.
Zaproponuj pomoc w codziennych obowiązkach
Osoby chorujące na depresję bardzo często zgłaszają trudność z wykonaniem czynności, które dla otoczenia wydawać mogą się błahe i banalne. Zrobienie prania, czy ugotowanie obiadu wydaje się dla nich niemożliwe do zrealizowania. Oferując swoje wsparcie w realizacji codziennych obowiązków odciążysz bliską osobę i pokażesz jej, że ma przy sobie kogoś, na kim może polegać.
Dowiedz się, z czym mierzy się bliska Ci osoba
Wiele trudności i nieporozumień związanych z towarzyszeniem osobie chorującej na depresję bierze się z braku podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania w tej chorobie. Poczytaj artykuły, posłuchaj audycji czy programów na temat zaburzeń depresyjnych. Internet bogaty jest w treści, które pomogą Ci zrozumieć czego doświadcza Twój bliski.
Zaoferuj wspólne spędzenie czasu w sposób aktywny
Jednym z elementów terapii depresji jest planowanie aktywności przyjemnych dla chorego. Proponując wspólny spacer, wyjście do kina, czy do restauracji nie tylko dbasz o relację, ale także przyczyniasz się do powrotu do zdrowia osoby, która jest dla Ciebie ważna.
Czego nie robić?
W tym miejscu warto również wspomnieć o rzeczach, których robić nie należy, a które zdarza nam się robić lub mówić, mylnie uważając, że może być to wspierające. Nie umniejszajmy chorobie bliskiej osoby- nie mówmy „weź się w garść”, „ogarnij się”, „inni mają gorzej”. To nie motywuje do działania, a jedynie daje poczucie bycia nierozumianym. Nie stygmatyzujmy również osoby chorej, nie dystansujmy się na wieść o diagnozie, którą uzyskała. To może spotkać każdego z nas.
I na koniec- zadbaj o siebie
Towarzyszenie osobie bliskiej w depresji to niełatwe doświadczenie. Łatwo o zaniedbanie własnych potrzeb, porzucenie swoich pasji i zainteresowań. Pamiętajmy o tym, żeby w tym czasie zatroszczyć się o własne zdrowie i samopoczucie, ponieważ nie będziemy w stanie skutecznie pomagać, jeśli w pierwszej kolejności nie zadbamy o siebie.
Zauważasz objawy depresji u siebie lub bliskiej osoby? Poniżej baza miejsc, w których możesz poszukać pomocy.
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radoczy
ul. Dworska 9A
tel.: 33 873 10 01 - Poradnia Zdrowia Psychicznego w Wadowicach
Zespół Zakładów Zdrowotnych
Wadowice, ul. Karmelicka 5
tel.: 33 872 13 67 - Poradnia Zdrowia Psychicznego w Andrychowie
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny
Andrychów, ul. Dąbrowskiego 19
tel.: 33 875 24 46; 33 875 24 47 wew. 242 - Poradnia Zdrowia Psychicznego w Suchej Beskidzkiej
ul. Handlowa 1 tel. 513 107 285 ; 669 509 216
Telefony:
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00
- ITAKA – Antydepresyjny Telefon Zaufania – 22 654 40 41
- Bezpłatny Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
- Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111