Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
i zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa
w Ośrodku Interwencji Kryzysowej
Wstęp
„Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa
w Ośrodku Interwencji Kryzysowej” jest to dokument wewnętrzny, ustanowiony przez Dyrektora Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy, obowiązujący wszystkich pracowników i osoby współpracujące, a stawiający za cel zapewnienie ochrony, bezpieczeństwa, poszanowania praw
i godności dzieci. Dokument ten obejmuje zasady pomocy w bezpiecznym dla dzieci środowisku,
w duchu tolerancji, poszanowania, akceptacji oraz troski, jak również procedury interwencji umożliwiające szybkie reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej zobowiązuje się budować i utrzymywać kulturę organizacyjną, która uniemożliwia wszelkie działania i zaniechania, celowe lub nieumyślne, narażające dzieci na jakiekolwiek krzywdzenie. Jednocześnie Ośrodek tworzy bezpieczne dla nich środowisko, otwarte
i świadome, a wszystkie działania podejmowane są mając na względzie dobro dziecka i w jego najlepszym interesie.
Rozdział I
Podstawowe pojęcia, do których odnoszą się Standardy
1. Ilekroć w poniższym dokumencie mowa jest o Ośrodku, rozumiemy przez to Ośrodek Interwencji Kryzysowej.
2. Pracownikiem Ośrodka jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno- prawnej lub innych umów/ porozumień o współpracy.
3. Osobą współpracującą z Ośrodkiem jest osoba odbywająca praktyki i staże studenckie oraz wolontariusz.
4. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
5. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji i stanowieniu o dziecku w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic/opiekun prawny).
6. Zgoda opiekuna dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka. W sytuacji gdy
w rodzinie dziecka jest konflikt lub sytuacja okołorozwodowa, to wymagana jest zgoda obydwojga rodziców. Gdy brak porozumienia między opiekunami dziecka, należy poinformować ich
o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
7. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć takie działania, które powodują, że dziecko doznaje zaniedbywania, krzywdy fizycznej, psychicznej, seksualnej. Krzywdzeniem nazywamy także bezczynność jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiej bezczynności, który deprawuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój.
8. W szczególności krzywdzeniem jest:
• Przemoc fizyczna- jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
• Przemoc psychiczna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać.
• Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm).
• Przemoc ekonomiczna – przejawia się poprzez niewypłacanie należnego wynagrodzenia w sposób przewidziany prawem oraz nieprzestrzegania przez pracodawców kodeksu pracy w szczególności praw pracowników młodocianych.
• Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
9. Daną osobową dziecka jest każda informacja umożliwiająca pełną identyfikację dziecka.
Rozdział II
Bezpieczny kontakt z dziećmi
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 1
Zasady rekrutacji pracowników i kontroli osób współpracujących
przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi
-
Dyrektor ośrodka odpowiada za realizację obowiązku określonego w art. 21 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich i sprawdzenia pracownika/współpracownika, który ma być dopuszczony do realizacji obowiązków związanych z kontaktami z małoletnimi, w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Każdy w/w pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podaje dane osobowe, które następnie służą do wykonania w/w obowiązku. Zakres danych niezbędnych do sprawdzenia w Rejestrze stanowi załącznik nr 1 do Standardów.
-
Zgodnie z art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tle seksualnym osoba zatrudniająca przed zawarciem umowy sprawdza kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym1 (rejestr z dostępem ograniczonym) oraz w Rejestrze osób,
w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Sprawdzenie w rejestrze sprawców dokumentuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowanej z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata. -
Pracodawca jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej lub współpracującej przed dopuszczeniem do wykonywania czynności z małoletnimi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnegoo niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego 2 oraz w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
-
Każdy pracownik/współpracownik składa oświadczenie o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych zgodnie ze wzorem z załącznika nr 2 do Standardów.
-
Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie przedkłada pracodawcy:
-
informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów;
-
pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa.
-
jeżeli mieszkała w innych państwach w ciągu 20 lat niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
6. Dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralności i/lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był(-a) w tym państwie prawomocnie skazany(-a).
7. O zawieraniu oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia świadczy zawarta w ich treści klauzula „Jestem świadomy(-a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
8. Oświadczenia, wydruki z rejestrów i zaświadczenia z KRK dołączane są do części A akt osobowych pracownika lub do dokumentacji pracownika/wolontariusza/praktykanta. W przypadku danych
z Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze, wystarczającym jest wydruk strony internetowej, na której widnieje komunikat, że sprawdzana osoba nie figuruje w Rejestrze.
9. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec pracownika/współpracownika postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo z użyciem przemocy popełnione przeciwko dzieciom należy niezwłocznie odsunąć ją od wszelkich form kontaktu z dziećmi.
10. Weryfikacją nie obejmuje się osób zatrudnianych do realizacji programów korekcyjno- edukacyjnych i psychologiczno- terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową, głównej księgowej, pracowników gospodarczych. Wymienione osoby nie realizują działań związanych
z kontaktami z małoletnimi.
§ 2
Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem
1. Pracownicy Ośrodka oraz osoby współpracujące zobowiązane są do opartego na szacunku traktowania wszystkich dzieci. Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem określają, jakie zachowania
i praktyki są niedozwolone w pracy z dziećmi.
2. Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona:
• przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, szarpanie, spoliczkowanie, itd.),
• erotyzowania relacji (flirt, dwuznaczny żart),
• seksualizacji relacji (obcowanie płciowe i inne czynności seksualne).
3. Komunikacja werbalna z dzieckiem powinna być pozbawiona akcentów wrogich, wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych. Komunikacja nie powinna:
• wzbudzać w dziecku poczucia zagrożenia (groźby, wyzwiska, krzyk),
• naruszać granic osobistych (brak stosownego dystansu, obcesowość, podteksty o charakterze erotycznym),
• niszczyć lub zaniżać poczucia wartości (np. wyzywanie, krzyk, niekonstruktywna krytyka, reakcja nieadekwatna do sytuacji, wzbudzanie poczucia winy, negowanie emocji),
• upokarzać (wyszydzanie, ośmieszanie, wyśmiewanie).
§ 3
Rozpoznawanie i procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
1. Pracownicy Ośrodka oraz osoby współpracujące mają wiedzę i w zakresie swoich kompetencji, realizując zadania w Ośrodku, zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci. Jeśli któraś
z wymienionych wyżej osób zauważy lub podejrzewa, bądź pozyska informacje mogące świadczyć o tym, że dziecko jest krzywdzone zobowiązana jest zareagować, a w sytuacji koniecznej udzielić pierwszej pomocy.
2. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, każdy pracownik bądź współpracownik Ośrodka zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania Dyrektora ośrodka.
3. Podjęcie interwencji rozpoczyna się od poinformowania opiekuna dziecka o podejrzeniu jego krzywdzenia, o ile nie zagraża to dobru dziecka.
4. Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika Ośrodka bądź osobę współpracującą:
1) Dyrektor Ośrodka przeprowadza rozmowę z osobą, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu. Przeprowadzana jest również rozmowa z opiekunem prawnym dziecka, a następnie
z dzieckiem w obecności opiekuna prawnego i dodatkowej osoby-psychologa lub pedagoga. Z rozmów tych powstaje notatka.
2) Zdyscyplinowanie krzywdzącego (forma zależy od tego, kim jest krzywdzący, czy pracownikiem Ośrodka, czy osobą współpracującą).
a) Z pracownikiem, który dopuścił się krzywdzenia dziecka może zostać zawarty kontrakt lub spisany protokół ustaleń. Oba dokumenty muszą zawierać szczegółowe rozwiązania mające na celu powstrzymanie dalszego krzywdzenia. Dyrektor ma możliwość zastosowania środków dyscyplinujących np.: upomnienie, nagana, a w uzasadnionych przypadkach zostaje zastosowane postępowanie dyscyplinarne.
b) Z osobą współpracującą, która dopuści się krzywdzenia dziecka spisany jest protokół ustaleń
i powzięta jest decyzja o braku możliwości dalszej współpracy.
3) W przypadku, gdy zostanie powzięte uzasadnione podejrzenie, że pracownik dopuszcza się przestępstwa na szkodę dziecka Dyrektor Ośrodka ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia
o powyższym policji lub też prokuratury.
4) Do czasu wyjaśnienia sprawy przez odpowiednie organy podejrzany pracownik, po pouczeniu
i zobowiązaniu się do wyeliminowania negatywnych zachowań, podlega szczególnemu nadzorowi,
a jego praca jest monitorowana oraz zostaje odsunięty od bezpośredniej pracy z dziećmi.
5. Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka w rodzinie (przez rodziców lub opiekunów) poprzez:
a) Przemoc fizyczną i psychiczną.
b) Zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie – działania i zaniechanie podejmowane przez rodziców/opiekunów/inne osoby, pod których opieką dziecko pozostaje w domu rodzinnym (np. zaniedbanie higieny, zdrowia, żywienia dziecka, niedostosowanie ubioru dziecka do warunków atmosferycznych, brak właściwego nadzoru nad wypełnianiem przez dziecko obowiązku szkolnego, negatywne nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi/jego rodzinie).
c) Inne przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystywanie seksualne (w tym również: komercyjne wykorzystywanie seksualne), zgwałcenie małoletniego, rozpijanie małoletniego, grooming, porwanie małoletniego, porzucenie małoletniego, pornografia dziecięca, niealimentowanie małoletniego.
1) W przypadku pozyskania przez pracowników Ośrodka informacji o krzywdzeniu dziecka przez jego opiekunów należy niezwłocznie podjąć kroki interwencyjne, które zabezpieczą dobro dziecka.
2) Równolegle do działań związanych z działaniami podejmowanymi wewnątrz Ośrodka, mającymi na celu udzielenie wsparcia dziecku, należy uruchomić procedurę zewnętrzną.
a) W przypadku przemocy fizycznej/psychicznej – wdrożenie procedury „Niebieskich Kart”, która została uregulowana w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”
b) W przypadku stwierdzenia, że dobro dziecka jest zagrożone np. doświadcza przemocy fizycznej/psychicznej, jest zaniedbywane, bądź w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka zostaje sporządzona informacja przez osobę, która powzięła informacje czy przekonanie o krzywdzeniu dziecka. Informacja ta zostaje niezwłocznie przekazana dyrektorowi ośrodka, który niezwłocznie zgłasza podejrzenie popełnienia przestępstwa na policji lub pisemne zawiadamia prokuraturę.
c) w przypadku niewłaściwego wykonywania władzy rodzicielskiej, braku porozumienia między rodzicami w kwestiach dotyczących dziecka lub zagrożenia dziecka demoralizacją dyrektor zawiadamia Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego.
3) Dalsze postępowanie w sprawie leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym. Dziecko zostaje objęte w ośrodku wsparciem psychologicznym. A rodzice
w zależności od potrzeb wsparciem psychologiczno- pedagogicznym, działaniami w zakresie podniesienia kompetencji rodzicielskich, działaniami korekcyjno- edukacyjnymi.
6. Procedura interwencji w przypadku przemocy rówieśniczej
1) W przypadku, gdy pracownik Ośrodka podczas wykonywania swoich czynności służbowych (poza Ośrodkiem, w innej placówce m.in.: szkole), posiądzie informacje o podejrzeniu krzywdzenia dziecka przez rówieśnika/rówieśników lub osobę dorosłą na terenie szkoły/placówki, do której dziecko uczęszcza – zobowiązany jest do poinformowania o swoich podejrzeniach dyrektora danej placówki, oraz dyrektora Ośrodka.
2) Z zaistniałych podejrzeń pracownik Ośrodka sporządza notatkę służbową w 2 jednobrzmiących egzemplarzach. Jedną przekazuje do Dyrekcji placówki, w której zaistniało zdarzenie, drugą
(z potwierdzeniem wpływu do Dyrekcji placówki) przekazuje dyrektorowi Ośrodka.
3) Dalsze postępowanie w sprawie leży w kompetencjach placówki, w której zaistniało zdarzenie.
7. Procedura interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko na terenie ośrodka
1) W sytuacji kiedy do krzywdzenia dziecka przez inne dziecko dochodzi na terenie ośrodka, np.:
w hostelu, to osoba sprawująca nadzór nad pobytem osób/rodziny w hostelu podejmuje działania mające na celu zaprzestanie krzywdzenia: przerwanie krzywdzenia poprzez zwrócenie uwagi, rozdzielenie dzieci.
2) Pracownik ośrodka przeprowadza rozmowę z opiekunem dziecka oraz osobno z każdym dzieckiem w obecności rodzica, w celu oceny przyczyny danego zachowania, udzielenia dzieciom wsparcia adekwatnego do potrzeb oraz ustalenia planu naprawczego, którego przestrzeganie jest monitorowane przez pracownika sprawującego opiekę nad osobami/rodziną przebywającą w ośrodku.
3) Zarówno dziecko krzywdzące, jak i krzywdzone zostaje objęte wsparciem specjalistów ośrodka.
4) W sytuacji gdy popełniony został czyn karalny (rozumiany zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich) a rówieśnik będący sprawcą krzywdy ma więcej niż 13 a mniej niż 17 lat sprawa zostaje zgłoszona do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego. W sytuacji, gdy rówieśnik ma ukończone 17 lat zawiadomiona zostanie policja lub prokuratura.
8. Procedura interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne osoby trzecie
1) W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę trzecią (obcą, bądź spokrewnioną) pracownik ośrodka przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami. Pracownik stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka.
2) Pracownik ośrodka informuje opiekunów dziecka o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz wspólnie z opiekunami dziecka ustala plan pomocy.
3) W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo sporządzone zostaje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i dyrektor ośrodka przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
4) W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia sporządza się wniosek o wydanie zarządzeń opiekuńczych, który kieruje do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego.
5) Rodzina zostaje poinformowana o możliwości skorzystania ze wsparcia w ośrodku lub innych instytucjach.
Rozdział III
Zasady ochrony danych osobowych i wizerunku dziecka
1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
2. Ośrodek posiada Politykę Bezpieczeństwa Przetwarzania Danych Osobowych, która reguluje cele i sposoby przetwarzania danych osobowych, w tym warunki ich udostępniania oraz środki bezpieczeństwa podejmowane przez Ośrodek w celu ich ochrony.
3. Pracownik Ośrodka/osoba współpracująca z Ośrodkiem ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
4. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
5. Ośrodek uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka. Pracownikowi/osobie współpracującej nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie) w trakcie , np.: zajęć, warsztatów bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
6. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych osobowych dziecka, czy kontaktowych do opiekuna dziecka bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
Rozdział IV
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
1. W celu ochrony dziecka przed dostępem do nieodpowiednich materiałów i treści Ośrodek nie udostępnia dzieciom Internetu.
2. Rodzice przebywający z dziećmi w ośrodku są edukowani w zakresie bezpiecznego korzystania dziecka z Internetu.
Rozdział V
Zasady i sposób aktualizacji i przeglądu Standardów
1. Wszyscy pracownicy ośrodka i osoby współpracujące znają treść dokumentu „Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej”
2. Dyrektor ośrodka na bieżąco monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami ochrony dzieci, dokonując co najmniej raz na dwa lata oceny Standardów, by dostosować je do aktualnych potrzeb i obowiązujących przepisów.
3. Pracownicy mogą na bieżąco proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w ośrodku. Raz na 2 lata przeprowadzana jest ankieta monitorująca poziom realizacji Standardów (załącznik nr 3).
3.Monitoring i ewaluacja Standardów prowadzona jest w oparciu o analizę ankiety monitorującej, dokumentacji wewnętrznej i korespondencji międzyinstytucjonalnej, przepisów prawa, obserwację, analizę ilościową i jakościową zgłoszeń.
4. Wprowadzone zmiany w Standardach zatwierdza i przedstawia pracownikom dyrektor ośrodka.
Rozdział VI
Przepisy końcowe
-
Standardy Ochrony małoletnich w Ośrodku Interwencji Kryzysowej są udostępniane na stronie internetowej ośrodka pod adresem www.oikradocza.pl
-
Wersja skrócona Standardów dostępna jest na tablicy ogłoszeń w poczekalni ośrodka.
-
Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się ze Standardami po zawarciu umowy o pracę, a fakt zapoznania się i przyjęcia do stosowania poświadcza podpisem na liście oraz poprzez złożenie do akt osobowych oświadczenia. Treść oświadczenia stanowi załącznik nr 4 do Standardów.
4. Standardy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia zarządzenia.
5. Ogłoszenie następuje poprzez udostępnienie tekstu Standardów każdemu pracownikowi, poprzez umieszczenie ich treści w pokoju interwentów.
Aby sprawdzić osobę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym potrzebne są następujące dane kandydata/-tki: imię i nazwisko; data urodzenia; PESEL; nazwisko rodowe; imię ojca; imię matki.
Dotyczy przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handlu ludźmi, znęcania się.